صنایع دستی و سوغات بیجار یك شهر و ۲ روستای كردستان ثبت ملی می‌شود
سه‌شنبه, 8 مهر 1399
  • ساعت : ۱۲:۱۴:۳۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ 
  • تعداد بازدید : 2973
  • کد خبر : ۱۵۰۶۴
یك شهر و ۲ روستای كردستان ثبت ملی می‌شود
یک شهر و ۲ روستای کردستان ثبت ملی می‌شود

 معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان گفت: پرونده صنایع دستی یک شهر و دو روستای استان برای ثبت ملی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است.

فرهاد حامدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج از ثبت ملی صنایع دستی یک شهر و 2 روستا استان خبر داد و اظهار داشت: پرونده صنایع دستی یک شهر و دو روستای کردستان برای ثبت ملی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است.

وی افزود: پرونده شهر «آرمرده» شهرستان بانه به‌عنوان شهر ملی نساجی سنتی، روستای «دیوزناو» سروآباد به‌عنوان روستای ملی ارغوان بافی و روستای «کاکو» دهگلان به‌عنوان روستای ملی گلیم‌بافی تدوین و برای ثبت ملی به معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی کشور ارسال شده است.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان تصریح کرد: این اقدام در راستای توسعه و ایجاد اشتغال در روستاها، مهاجرت معکوس از شهرهای بزرگ و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه پایدار در مناطق مختلف شهری و روستایی استان انجام شده است.

وی به نقش صنایع دستی در ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: در صورت ثبت ملی این شهر و دو روستا گامی ارزشمند در راستای اعتلای اهداف وزارت میراث فرهنگی در حوزه صنایع دستی برداشته خواهد شد.

حامدی اظهار کرد: برای ارزیابی و انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، در استان شورایی تشکیل شده که وظیفه نظارت و جلب حمایت‌های دولتی و خصوصی را در حد ممکن بر عهده دارد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0