صنایع دستی و سوغات بیجار اتمام جاده تاریخی بیجار _ همدان
چهارشنبه, 6 مرداد 1400
  • ساعت : ۱۳:۱۰:۱۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۰/۰۹ 
  • تعداد بازدید : 40926
  • کد خبر : ۱۴۲۸۴
اتمام جاده تاریخی بیجار _ همدان

رئیس اداره راه و شهرسازی بیجار:

اتمام جاده تاریخی بیجار _ همدان تا پایان فصل کاری سال ۹۸رئیس اداره راه و شهرسازی بیجار گفت: تا پایان فصل کاری سال ۹۸ قطعه پایانی جاده بیجار همدان و ورودی شهر به بهره برداری خواهد رسید.
وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارت‌خانه‌های دولت است که در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ با رأی مجلس و تأیید شورای نگهبان وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی ادغام شده و وزارت راه و شهرسازی را تشکیل داد.
اداره راه و شهرسازی در شهرستان بیجار از همان تاریخ ادغام شد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ دو اداره راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل تفکیک شدند، برای اطلاع از کارهای صورت گرفته خبرگزاری ایسنا منطقه کردستان امروز (شنبه، ۸ دی) به گفت و گو تفصیلی با محمدرضا مطلبی نشست که متن این گفت و گو به شرح زیر است:

 راه آهن زنجان _ بیجار در چه وضعیتی است؟
کارفرمای این پروژه شرکت ساخت و توسعه ی زیر بناهای حمل و نقل کشور است و درحال حاضر مطالعات فاز اول به اتمام رسیده و در حال تکمیل مطالعات فاز دوم است.خاطر نشان می کند مطالعات راه آهن مطالعاتی ۱۰ ساله است که شامل توجیهات فنی و اقتصادی طرح است، به ازای هر خط ریلی باید حداقل سالانه ۵,۵ میلیون تن بار از مبدا به مقصد وجود داشته باشد تا اجرای خط ریلی دارای توجیه فنی و اقتصادی باشد، با توجه به اینکه جابجایی مسافر از طرق هوایی، ریلی و زمینی در کشور ما مقرون به صرفه نیست ناچار می بایست بر جابجایی بار و کالا برای توجیه استفاده کرد.

ساخت و ساز در بیجار را چگونه ارزیابی می کنید؟
صنعت ساختمان در شهر ها رابطه مستقیم با اشتغال دارد و کمترین صنفی وجود دارد که ارتباط مستقیم یا ماهیتی با صنعت ساختمان نداشته باشد، و خیلی از صنایع با صنعت ساختمان وابسته هستند، متاسفانه به دلیل اعمال سیاست های غلط که در بخش ساخت و ساز و مراکز صدور پروانه ساخت مسکن در سال های گذشته و تورم بوجود آمده، عرضه و تقاضا در صنعت ساختمان دارای توازن نبوده و میل به سرمایه گذاری در این بخش بشدت کاهش یافته است.

چند کیلومتر در شهرستان راه وجود دارد؟ و چه مقدار راه روستایی و بین شهری در شهرستان وجود دارد؟
شهرستان بیجار دارای ۳۰۸ کیلومتر راه بین شهری و حدود ۱۰۵۰ کیلومتر راه روستایی می باشد. از کل راه روستایی موجود در شهرستان تا امروز ۴۹۰ کیلومتر آن آسفالت شده است ۳۹۰ کیلومتر شوسه و مابقی آن راه خاکی می باشد، در ۴ سال گذشته با سیاست های درست اداره کل راه و شهرسازی کردستان درصد بهره مندی راه آسفالته که کمتر از ۳۰ درصد بوده در حال حاضر به ۴۶ درصد رسیده است. کاهش اعتبارات، پراکندگی روستاها و مشکلات تامین قیر سه فاکتور اصلی کندی تکمیل شبکه راههای روستایی در شهرستان بیجار می باشد.

چند درصد از راه های شهرستان بیجار بزرگ راه هستند و چند کیلومتر راه اصلی در شهرستان وجود دارد؟
محور های اصلی در شهرستان شامل محور های بیجار به زنجان ۵۷ کیلومتر، بیجار به دیواندره ۴۵ کیلومتر، بیجار به همدان ۴۹ کیلومتر و محور های فرعی بیجار به قروه و بیجار به تکاب به ترتیب ۴۵ و ۶۳ کیلومتر است که از ۱۰۲ کیلومتر راه اصلی موجود در شهرستان ۲۰ درصد آن بزرگ راه و پس از تکمیل قطعات بعدی محورهای اصلی این رقم به ۳۵ درصد می رسد.

ایمن سازی کنار گذر جنوبی بیجار چه زمانی انجام می شود و این کنار گذر زیر بار ترافیک می رود؟
لازم به ذکر است این کنارگذر تکمیل و تحویل حوزه راهداری شده است ولی به دلیل عدم توانایی اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای در اجرای یک تقاطع موقت ایمن برای انتقال بار ترافیک، ورودی کنارگذر مسدود شده است، در حال حاضر اداره کل راه و شهرسازی کردستان عملیات اجرای تقاطع غیر همسطح چنگیزقلعه را آغاز نموده است ولی با توجه به حجم زیاد عملیات خاکی و ابنیه پیش بینی می شود ظرف یک سال و نیم آینده مشروط بر تامین اعتبار لازم تکمیل و آماده بهره برداری شود .

در سال ۹۸ چه پروژه هایی در شهرستان جهت اجرا وجود دارد؟
در بحث راه بین شهری، قطعه انتهایی جاده بیجار همدان و ورودی بیجار از سمت همدان در حال اجرا است و تا پایان فصل کاری ۹۸ به اتمام می رسد، تکمیل حداقل ۱۵ کیلومتری بزرگ راه بیجار دیواندره و تکمیل قطعه سوم محور بیجار به زنجان و در بحث راه روستایی ۱۶ پروژه به طول ۹۶ کیلومتر در دست احداث است ولی باید گفت تکمیل این پروژه ها مشروط بر تامین اعتبار و تامین قیر است. تامین قیر به یک چالش تبدیل شده است . در بحث سایر پروژه ها لازم است به ساختمان فرمانداری بیجار و بلوار ورودی مسکن مهر اشاره نمایم که سعی برآن است که با توجه به رایزنی های انجام شده اعتبار مورد نیاز تامین و تا پایان سال ۹۸ از هر دو پروژه بهره برداری نمود.

و در پایان اگر سخنی دارید، بفرمایید:
یکی از بزرگ ترین وظایف سازمانی این اداره، حفاظت و مراقبت از اراضی ملی است، و این اراضی ملی به عنوان سرمایه های عمومی لازمه توسعه شهرستان محسوب می شوند که متاسفانه افراد غافل و طمع کار در شهرستان به آن دست درازی می کنند، ولی با توجه به قاطعیت این اداره رفع تصرف و برخوردقانونی با متصرفان در دستور کار جدی قرار گرفته و گشت حفاظت اراضی این اداره در این زمینه فعال است از مردم تقاضامندیم به عنوان بازرسان افتخاری مشاهده هر گونه بروز تصرف را با شماره تماس ۳۸۲۲۹۱۱۴ در میان بگذارند.


امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0