پنج‌شنبه, 3 خرداد 1397
عنوان : شهید سروان لطیف رنجبری شهیدی از دیار مردان بی ادعای بیجار گروس
تاريخ :
 ۱۳۹۱/۱۱/۱۹ 
ساعت : ۱۵:۵۹:۱۳
عنوان گروه خبري : اخبار شهرستان .


سروان شهيد لطيف رنجبري نخستين فرزند شريف و ذليخا در تاریخ چهاردهم شهريور 1326 خورشيدي در خانه اي كوچك ولي گرم و صميمي در روستاي آله كبود از توابع شهرستان بيجار گروس رخ به جهان نمود. روستايي كه ايام خوش و خاطره انگيز كودكي او را در خود جاي داد و روز به روز بزرگ شدن و پر كشيدنش را به تماشا نشست. لطيف كوچك، قبل از ورود به مدرسه مشق علم و ادب را در مكتب خانه روستا آغاز كرد. پس از آن با ورود نظام نوين آموزشي به آموزش و پرورش كشور و افتتاح يكي پس از ديگري مدارس در گوشه و كنار كشور از جمله روستاي آل كبود دوره ابتدايي را در مدرسه تدین طي كرد.

پس از آن بدليل عدم دسترسي به مدرسه راهنمایی و دبيرستان و نداشتن امكانات از ادامه تحصيل باز ماند و به جاي آن در كار كشاورزي همراه با برادرانش به كمك پدر شتافت. سال 1346 لطيف رخت زيباي سربازي را به تن كرد و به تهران اعزام شد. در گارد شاهنشاهي واقع در پادگان سلطنت آباد تهران جمعي گروهان 7 از گردان يكم به خدمت مشغول شد. وي پس از پايان دوران سربازي در سال 1348 چون به آموختن فنون نظامی علاقه اي ويژه داشت به استخدام دژبان مرکز درآمد و با درجه گروهبان سومي شروع به كار كرد و همزمان با داشتن همسر و فرزند به صورت شبانه در دبيرستان الهي نازي آباد به ادامه تحصيل مشغول شد.
با پشتكار خوبي كه داشت توانست ديپلم خود را در سال 1357 دريافت و در آزمون ورودي دانشكده افسري ژاندارمري جمهوری اسلامی ایران پذیرفته و در تاریخ 21/6/1358 موفق به دریافت گواهی پایان دوره آموزش افسری کادر گردید. لطيف رنجبري در سالي كه فرياد اعتراضات مردم بر ضد حكومت پهلوي گوش فلك را كر مي كرد با توجه به تفكرات ديني و مذهبي كه از ابتداي آموختن كلام ا... مجيد در عمق وجودش رخنه كرده بود و تربيت خانوادگي، علاقه به انجام تكاليف ديني و ارادت خاص به خط سرخ سالار شهيدان خود را همراه و همداستان با مردم مي ديد. او نيز عدالت و راستي را دوست مي داشت. پس به انقلاب ملتش پيوست و چون قطره اي آن سيل بنيان كن را همراهي كرد، تا پيروزي انقلاب چند گامي بيشتر نمانده بود.
او كه در دوران آموزش افسري يكي از نيروهاي زبده كه دوره فنون رزمي (كاراته و جودو) را نيز طي كرده بود و جزء افراد برتر آن دوره به حساب مي آمد و به اصطلاح امروزي ها نفر اول و دوم بود، موفق به دريافت كمربند مشكي شده بود، فنون نظامي را به صورت كامل و صحيح آموزش ديده و از طرفی عملا ثابت نموده بود که یکی از افراد مورد اعتماد گروههای مذهبی و متعهد به آرمانهای والای حضرت امام خمیني رضوان ا... تعالی علیه و انقلاب اسلامی ایران است، توانست نظر فرماندهان وقت خود را جلب نماید. شایستگی های فوق الذکر سبب شد تا ايشان را به عنوان افسر آموزش و فرمانده يكي از گروهان هاي آموزشي پادگان دوآب (شهيد شفيعي) استان مازندران انتخاب و حكم انتصاب و انتقال شان صادر و جهت انجام وظيفه خطير خود عازم ديار خطه شمال کشور شود.
در طول خدمت شان در پادگان یاد شده، مسئوليت فرمان صبحگاهي و افسر پرچم پادگان نيز به ايشان محول شد، به طوري كه از آغاز ورود به آن پادگان تا زمان اعزام به مناطق جنگی، آموزش و سازمان دهي گروههاي كثيري از نيروهاي اعزامي به مناطق عملياتي از افتخارات ايشان به شمار مي آيد.او که خود شیفته نبرد رو در رو با متجاوزین به خاک پاک میهن بود داوطلبانه تقاضای حضور در جبهه را به فرماندهی پادگان تقدیم کرد تا بدینوسیله شور و شعور حسینی خود را مرهمی باشد در آن غوغای خلوص نبرد در خطوط مقدم جبهه های مقدس و نورانی.
آن کس که تو را شناخت جان را چه کند فرزند و عیال و خان و مان را چه کند

دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی دیوانه تو هر دو جهان را چه کند

اهل و عیال خویش را به تهران آورد و طی ابلاغیه ای به عنوان فرمانده گروهان سه از گردان رزمی 707 حضرت ابوالفضل(ع) جهت پاسداری و دفاع از آبهای نیلگون خلیج فارس، جزایز مینو و منطقه اروند کنار راهی نبرد حق علیه باطل گردید. حدودا یک سال و نیم در مناطق یاد شده در برابر تجاوز ارتش بعث عراق از وطن محبوبش مردانه و جانانه دفاع کرد. تصاویر موجود و قد سرو گونه اش در کنار نخلهای خوزستان دلدادگیش به وطن عزیز را گواه است.
لياقت، شجاعت و كارداني او موجب شد تا پس از چهار ماه به يكي از مناطق جبهه غرب (منطقه عملياتي و مرزي عراق پايگاه ولي آباد بانه) كه تحت كنترل ضد انقلاب در استان كردستان بود، منتقل شود. در مدت چهارماهه حضور مقتدرانه و فرماندهي مدبرانه در بانه توانست امنيت بالايي را در منطقه ايجاد كند و بسياري از آن مناطق را از لوث وجود اشرار ضد انقلاب كومله و دمكرات پاك نمايد.
با عنايت به اينكه چند روز بود كه ماموريت شهيد لطيف رنجبري در بانه به اتمام رسيده بود، ولی عقیده داشت فرمانده جدید پایگاه را شخصا از مناطق خطرخیز مطلع نماید تا سربازان این آب و خاک در کمین دشمنان قرار نگیرند. غافل از اینکه در جریان يكي از همين شناسايي ها از مناطق پاكسازي نشده با اشرار درگير و در اين درگيري، سه نفر از اشرار كومله را به هلاكت مي رساند. در فاصله1500 متري با اسلحه سيمينوف (قناسه) توسط گروهكهای ملحد كومله و دمکرات از ناحيه قلب پاك و مهربانش مورد حمله و اصابت تير كين دشمن قرارگرفت و مزدوران قصد به سرقت بردن پيكر مطهر ايشان را داشتند.
البته با اطلاعي كه شهيد قبل از شهادتش از طريق بي سيم به پايگاه در خصوص جريان كمين اعلام کرده بود، نيروهاي امدادي به منطقه درگيري اعزام و حلقه محاصره شكسته شده و اشرار موفق به اين امر نشدند. فقط خودرو و اسلحه و بی سیم شهید را به سرقت برده و از منطقه درگیری متواری می شوند. اهميت شهادت ايشان براي دشمن به اندازه اي بود كه همان شب خبر شهادتش را با هزاران شادي و هل هله در «راديو كومله» اعلام و از آن به عنوان يك پيروزي ياد نمودند، غافل ازآنكه شهادت در راه حق نه مرگ بلكه زندگي جاويد است (ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون).
سرانجام آن اميردلير و رشيد اسلام در تاريخ6/10/1362 در نبـردي جانانه و عاشورايي دعوت حق تعالي راهمانند مقتدا و سالار شهيدان لبيك گفت و به مهماني لاله هاي سرخ انقلابو ديدار معبود خودشتافت و مفتخر به دريافت درجه رفيع شهادت گرديد. چه زیبا به جمع شمع شاهدان وطن پيوست و همراه ياران شهيد خود ميهمان خوان پر نعمت حضرت دوست شد و در جوار امنش راحت ابدي يافت. كه براستي سزاوارش بود چنين فرجامي

آن شهيدي است كه به حق بود شهيد آن لطـيفي است كه به حـق بودلطـيف

اقتدا كرد به عباس علمدار حسين(ع) با وفابود به اسلام و خميني(ره) عزيز

عروج آسماني شهيد سروان لطيف رنجبري در شهرستان بيجار گروس برای نماینده محترم مجلس شورای اسلامی وقت(مرحوم حجه الاسلام و المسلیمن حسینعلی رحمانی) آن قدر حائز اهمیت بود که متن تبریک و تهنیت شهادت افسر رشید اسلام در دستور كار جلسه مورخ 11/10/1362 مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد.
همچنین حضرت حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد محمد زماني(رياست محترم وقت بنياد شهيد شهرستان بيجار) را بر آن داشت تا در رثاي فرمانده اي لايق و شجاع و يكي از شيرمردان عرصه رزم در ارتش اسلام و قرآن اشعاري با مضامين زير سرود كه هر كلمه و جمله آن خود داراي معاني و مفهومي الهي و عرفاني است و مبين تفسيري پر محتواست :

اي افــسر رشــيدم،قــربان راه اسـلام اي لطيف شهيدم، بهر لـواي اسـلام

گشتي بخون تو غلطان، در كربلاي بانه از دور دشمنانت، كردند تو را نشانه

با خـون وضو گرفتي، در سنگرت شبانه خــون مطهر تو، شد افتخــار اسـلام

فرمانده رشيدم، قربان راه اسلامدر راه حفظ قرآن، اندر سه جبهه رفتي بهر دفاع از دين، مردانه جنگ كردي

از خـون بعثي دون، اروند رنگ كردي بهر آرمان پاكت، حفظ لـواي اسـلام

فرمانده رشيدم، قربان راه اسلامبا آن هـمه شجـاعت، با اين همه رشـادت / در كربلاي بانه، شد قسمتت شهادت

تبريك و تسليت باد، بر جـمله خاندانت / افسوس تو شكستي، پشت برادرانت

صاحب لـواي قرآن، عباس (ع) مقتدايت / اي كه فدا نمودي، جانت به راه اسلام

فرمانده رشيدم، قربان راه اسلام

پیوندها : http://www.shahidlatif.ir/

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 
پورتال رسمی شهرداری شهر بیجار گروس

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8